Szeptember elsejétől megemeli a kormány a szabálysértési és közigazgatási bírságok összegét, köztük a közlekedéssel kapcsolatos büntetéseket is. Az emelés mintegy 30 százalékos minden tétel esetén.
Emelkednek a szabálysértési és a helyszíni bírságok is
Ma a KRESZ megsértése esetén, ha a szabályszegésnek nincs külön, kiemelt tarifája, akkor a minimális büntetési tétel 5 ezer forint. Ez 6500-ra növekszik. A kiszabható maximum szabálysértési eljárás esetén most 150 ezer forint, szeptembertől 200 ezerre is számítani lehet.
Hasonló mértékben nőnek a helyszíni bírságok is. Eddig helyszíni bírságként a rendőr 5-50 ezer forint között büntethetett, szeptembertől 6500-tól 65 ezerig terjedhet a végösszeg. Ha pedig 6 hónapon belül újra szabálysértést követ el valaki, akkor a második esetben már 90 ezer forint lehet a büntetés (eddig 70 ezer volt).
A fuvarozói és túlsúlybírságok is 30%-kal emelkedhetnek
Emelkednek a fuvarozás során elkövetett szabálysértésekkel kapcsolatos büntetések is, bár ezek konkrét összegét még nem tudjuk (lapzártánkig nem jelent meg a részleteket tartalmazó kormányrendelet, csak a kereteket meghatározó törvény). Annyi bizonyos, hogy emelkedik a fuvarozással kapcsolatos kiemelt szabálysértések és a túlsúlyos járművek közlekedésének a bírsága. Ez most 10 ezer forinttól 800 ezerig terjed, szeptembertől pedig 13 ezer lesz a legalacsonyabb és 1 millió 40 ezer forint a legmagasabb kiszabható tétel. Valószínűleg egységes mértékben nőnek az egyes díjak, így minden eddigi büntetési tételhez hozzáírhatjuk a 30%-os emelkedést.
Drágább lesz a gyorshajtás is
Hasonlóan összegek fognak szerepelni a kiemelt közlekedési szabálysértések büntetési táblázatában is (gyorshajtás, tilos jelzésen áthaladás stb.): most 10 ezertől 300 ezerig terjednek az összegek, szeptembertől 13 ezer lesz a legkisebb és 390 ezer forint a legmagasabb összeg, amit például a gyorshajtásért közigazgatási bírságként kiszabhat a hatóság.
A szabálytalan járműtárolás büntetési tétele is nő
Emelkedik a járművek tárolásával kapcsolatos büntetés is. A 10-nél kevesebb járművet üzemeltető vállalkozás külön telephely nélkül is tárolhatja a járműveit, ha az ingatlan erre alkalmas. Ehhez a helyi jegyzőtől kell hatósági bizonyítványt kérni. Ha a későbbiekben egy ellenőrzés során kiderül, hogy az ingatlan már nem alkalmas a járművek tárolására, akkor a jegyző felszólítja a vállalkozót azok elköltöztetésére. Ha ezt a határidőt nem tartja be valaki, akkor ma 500 ezer forint bírságot kaphat érte. Ez az összeg szeptembertől 650 ezerre emelkedik.
Nagy Csaba
Minden jog fenntartva!
Ha a cikkből idézni szeretne, vagy az adatait fel kívánja használni, kérjük, linkkel jelölje meg a forrást.
Ha az egész cikket közölni szeretné, kérjük, forduljon szerkesztőségünkhöz.