A védettségi igazolással rendelkezőknek szinte minden szolgáltatás elérhető már az eredeti formájában. Utazhatunk, szállást foglalhatunk belföldön és egyre több külföldi országban is. A külföldi utazóknál azonban nem ennyire bíztató a helyzet: európai turisták számára Magyarország ma még szinte megközelíthetetlen. Júliustól várható a közös uniós Covid-igazolás, ami alapjaiban változtathatja meg a mostani helyzetet.
Magyarország teljes egészében a védettségi igazolásra alapozza a szolgáltatások igénybevételét. Sok más ország például 48-72 órán belül elvégzett negatív teszthez köti a beutazást. Ez a megoldás talán költségesebb az utazó számára, de nem lehetetleníti el a beutazást. Így mehetünk Olaszországba, Spanyolországba is nyaralni. Ez azonban nem kölcsönös: az olasz és spanyol turisták még teszt birtokában sem jöhetnek Magyarországra.
Magyarországon csak az mehet szállodába, étterembe, koncertre, aki rendelkezik védettségi igazolással. Ilyent az első oltás beadása után kaphatunk, vagy igazolt fertőzés után állítják ki – igaz, ez utóbbi esetben csak a felgyógyulást követő 180 napon belül lesz érvényes.
Aki azonban szolgáltatóként külföldi vendégekkel foglalkozik, az jól látja ennek a rendszernek a korlátait. Védettségi igazolványhoz csak a magyar állampolgárok juthatnak hozzá. Ráadásul kezdetben csak a Magyarországon beadott oltás alapján állították ki a kártyát. Szerencsére mára ez már megváltozott. A külföldön élő magyar állampolgár is kérheti itthon a védettségi igazolvány kiállítását, ha bemutatja a külföldön kapott oltásról szóló igazolását.
A külföldön élő, külföldön beoltott nem magyar állampolgárok azonban nem juthatnak hozzá a magyar igazoláshoz. Számukra egyelőre csak a kétoldalú elismertetés jelent megoldást. A védettségről szóló kormányrendelet szerint ugyanis védettnek kell tekinteni azt a személyt is, aki egy másik ország védettségi igazolásával rendelkezik, ha ezzel az országgal Magyarország kétoldalú megállapodást kötött az okmányok kölcsönös elfogadásáról (484/2020 kormányrendelet 2/B. §).
A kétoldalú megállapodásra az unióstól eltérő magyar védettségi igazolás miatt van szükség. Magyarország az orosz és kínai vakcinák alkalmazásával az EU-tól eltérő úton jár. Az uniós országok nem is fogadják el ezeket az oltóanyagokat automatikusan a védettség igazolásához. Ezért kell az országnak kétoldalú megállapodásokat kötnie, egyenként meggyőznie az országokat a magyar igazolás elfogadásáról.
Jelenleg tehát csak azoknak az országoknak a polgárai jöhetnek turistaként hozzánk, mely országokkal már van kétoldalú megállapodásunk. Ezeknek a folyamatosan bővülő listáját miniszteri rendelet rögzíti (7/2021 KKM rendelet). Jelenleg a következő országok fogadják el a magyar védettségi igazolást, azaz innen érkezhetnek turisták Magyarországra (június 10-i állapot szerint):
– Albánia
– Bahrein
– Ciprus
– Csehország
– Észak-Macedónia
– Georgia (korábbi nevén Grúzia)
– Horvátország
– Marokkó
– Moldova
– Mongólia
– Montenegró
– Szerbia
– Szlovákia
– Szlovénia
– Törökország
– és Románia (ez utóbbival nem kölcsönös egyezség született, hanem Magyarország egyoldalú nyilatkozatot tett a román okmány elfogadásáról).
Fájóan hiányoznak a listáról az európai országok, melyek a magyarországi turisztikai forgalom igen jelentős hányadát adják. Sajnos valóban az a helyzet, hogy mongol, grúz, török csoportok jöhetnek, angolok, németek és olaszok nem.
Uniós Covid-igazolás júliustól
Az európai vendégek utazására a közös uniós igazolás bevezetése jelenthet majd megoldást. Még kicsit indokolt a feltételes mód, mert nem tudjuk, hogy a magyar jogszabályokat hogyan igazítják majd az uniós elvárásokhoz.
Ami biztos: az EU hivatalosan július elsejétől indítja közös igazolási programját. Nem védettségi, hanem Covid-igazolásnak nevezik majd az elektronikusan kiállított dokumentumot. A Covid-igazolvány ugyanis tartalmazni fogja, ha valaki
– védőoltást kapott
– negatív teszteredménnyel rendelkezik, vagy
– felgyógyult a Covid-19-ből.
Az igazolványt minden ország saját nyelvén és angolul állítja ki. Elérhető lesz digitális formátumban is, vagy akár papíron is igényelhető. A digitális változat használatához csak egy mobiltelefon kell majd.
Mai tudásunk szerint az igazolványt az összes EU-tagállam el fogja majd fogadni. Akinek van ilyen igazolása, szabadon utazhat, szállást foglalhat minden további járványügyi korlátozás nélkül (nem lehet karanténba zárni, vagy külön tesztet követelni tőle).
Magyarország helyzetét nehezíti, hogy a mai uniós állapot szerint csak az uniós forgalombahozatali engedéllyel rendelkező vakcinákat fogadják el. A kínai és az orosz ma nem ilyen, így akit Sinopharmmal vagy Szputnyik-V-vel oltottak, az EU-ban nem minősül védett személynek. A tagállamok elfogadhatják ezeket is, de csak külön megállapodások alapján, ugyanúgy, mint most. És ha ma az uniós országok többsége nem köt Magyarországgal ilyen kétoldalú megállapodást, nem nagyon számíthatunk arra, hogy ez a jövőben változni fog. Tehát a kínai, orosz vakcinával oltottaknak valószínűleg továbbra is teszt kell majd az uniós országba való beutazáshoz.
Az is külön tagállami döntés lesz, hogy mikortól fogadják el az oltást a védettség igazolásához. Elég-e az első adagot megkapnia valakinek, vagy csak akkor utazhat be az országba, ha már mind a két dózist beadták neki? Ezt országonként fogják majd külön-külön eldönteni.
Magyarország tehát valószínűleg el fogja fogadni júliustól a közös uniós Covid-igazolást, mert EU-tagként nem bújhatunk ki ennek alkalmazása alól. A közös igazolással rendelkező EU-polgárok így júliustól valószínűleg utazhatnak Magyarországra. Egyelőre azonban ennek a pontos jogszabályi hátterét még nem ismerjük.
Nagy Csaba
Minden jog fenntartva!
Ha a cikkből idézni szeretne, vagy az adatait fel kívánja használni, kérjük, linkkel jelölje meg a forrást.
Ha az egész cikket közölni szeretné, kérjük, forduljon szerkesztőségünkhöz.