Hivatalosan az extraprofitot elérő, nagy társaságokat akarja adóztatni a kormány, a valóságban viszont valamennyi kisvállalkozóra jelentős terhet ró az új megszorító csomag.
Az extraprofit adóról elnevezett kormányrendeletben valójában sok nyomát nem találjuk az extraprofit adóztatásának. A plusz terheket ugyanis nem a nyereségre, hanem az árbevételre veti ki a kormány. A legtöbb pont felhasználóként, vásárlóként érinti a kisvállalkozásokat. Mert ne legyenek illúzióink, a többlet adóterhek meg fognak jelenni a fogyasztói árakban.
A kormányfő korábbi közlései szerint az extraprofit adó a távközlési cégeket, bankokat, biztosítókat, nagy élelmiszer-kereskedőket, üzemanyag-forgalmazókat, légitársaságokat és hasonló nagyvállalatokat célozza. A rendelet két pontja azonban valamennyi vállalkozót sújtja, sőt, egyik kifejezetten a kisvállalkozók terheit növelheti jelentősen.
Duplájára nő az alkalmi munka adója
Több mint egy évtizede változatlan az alkalmi munka adófizetése. Egyszerűsített munkavállalásban eddig kétféle közteher létezett: mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetén napi 500 forintot, minden más esetben napi ezer forintot kellett az alkalmi munka után fizetni. A mostani szabályok a minimálbérhez kötik a közterheket, ám ezzel gyakorlatilag megduplázzák a fizetnivalót. Idénymunka esetén a minimálbér fél százalékát, más alkalmi munka esetén a minimálbér egy százalékát kell naponta közteherként befizetni. Ez az idénymunkára ezer, a többi alkalmi munkára napi kétezer forintot jelent. A legmagasabb a filmipari statiszták adója, utánuk naponta a minimálbér 3 százalékát kell fizetni, azaz napi 6 ezer forint.
Duplájára nő a cégautóadó is
A kisvállalkozókat is közvetlenül érintő másik rendelkezés a cégautóadó emelése. Július elseje és (egyelőre) ez év december 31. között a cégautóadó csaknem a duplájára
emelkedik. Az egy hónapra fizetendő összegek a következők:
Teljesítmény |
Környezetvédelmi kategória 0-4 |
6-10 |
5; 14-15 |
0-50 kW |
16.500 helyett 30.500 |
8.800 helyett 16.000 |
7.700 helyett 14.000 |
51-90 kW |
22.000 helyett 41.000 |
11.000 helyett 20.000 |
8.800 helyett 16.000 |
91-120 kW |
33.000 helyett 61.000 |
22.000 helyett 31.000 |
11.000 helyett 20.000 |
20 kW felett |
44.000 helyett 81.000 |
33.000 helyett 61.000 |
22.000 helyett 41.000 |
A hibrid és elektromos autók az 5-ös, az Euro 5 és 6 jelzésű gépkocsik a 14-15-ös kategóriába tartoznak, tehát a ma futó cégautók nagy része ezt a tarifát fizeti.
Cégautóadót a vállalkozás tulajdonában lévő személygépkocsik után kell megfizetni negyedévente – beleértve a személygépkocsiként bejegyzett kis furgonokat, áruszállítókat is. Az adó 2012 óta változatlan, most azonban év végéig gyakorlatilag megduplázódik.
A többet fogyasztó vállalkozásoknak nem lesz „rezsicsökkentett” energiaár
Részben továbbra is jogosultak maradhatnak a kisvállalkozások a kedvezményes gáz- és áramdíjakra, de szigorúbbak lettek a feltételek, a nagyobb fogyasztóknak mindenképpen piaci árat kell fizetniük.
Június elején jelent meg az a kormányhatározat, mely szerint át fogják alakítani a gáz- és áramdíjakat annak érdekében, hogy csak a lakosság jusson hozzá a kedvezményes tarifákhoz. Ez a változás sok százezer vállalkozás költségeit is megnövelte volna. A keveset fogyasztó kisvállalkozások ma jogosultak az úgynevezett egyetemes szolgáltatás igénybe vételére. Ezen belül érhető el a rezsicsökkentett ár, ami ma körülbelül az ötöde az elektromos áram piaci árának.
A megjelent kormányrendelet végül kedvezőbb változásokat hozott. A vállalkozások egy része megmaradhat az egyetemes szolgáltatásban. A feltételek többsége változatlan, bevezettek azonban egy mennyiségi korlátozást.
Villamos áram felhasználására eddig a vállalkozások közül az köthetett egyetemes szolgáltatás keretében szerződést, amely 3×63 ampernél nem nagyobb csatlakozási teljesítménnyel rendelkezik és mellette kis- vagy középvállalkozásnak számít. Ennek a feltétele, hogy alkalmazotti létszáma nem lehet 10-nél több, árbevétele és mérlegfőösszege pedig nem lehet 2 millió eurónál magasabb összeg. Ezek a feltételek megmaradtak és kiegészültek azzal, hogy a vállalkozás a kedvezményes tarifát évente 4.606 kWh fogyasztásig veheti igénybe. Ez nagyjából egy nagyobb családi ház éves fogyasztása klímákkal, nagyobb elektromos fogyasztókkal. Lakosság esetén nincs ilyen mennyiségi határ, ez a rendelet csak a vállalkozásokra vonatkozik. Amelyik vállalkozás tehát ennél többet fogyaszt, a többletet már csak piaci áron vásárolhatja meg. Az árat a szolgáltató állapítja meg.
Gáz esetén az egyetemes szolgáltatás határa vállalkozások esetén a 20 köbméter/óra alatti vásárolt kapacitás. Ez a feltétel szintén egy mennyiségi korlátozással egészült ki: a vállalkozások évi 1.489 köbméterig jogosultak a kedvezményes ár igénybe vételére. Fölötte piaci árat kell fizetni.
Induló vállalkozásoknak nem jó hír, hogy ezeket a kedvezményeket csak a már meglévő vállalkozások élvezhetik. Csak olyan vállalkozás jogosult ezekre a feltételekre, mely a rendelet hatályba lépésének a napján is az egyetemes szolgáltatás keretében vásárolja az energiát. Tehát sem a most alakuló új vállalkozások nem választhatják ezt a lehetőséget, sem azok, amik jelenleg piaci áron vásárolják a gázt és az áramot.
A rendelet június 18-án lépett hatályba, a tarifákra vonatkozó feltételeket viszont augusztus elsejétől alkalmazzák.
Forrás: 197/2022. és 217/2022 kormányrendelet
Nagy Csaba
Minden jog fenntartva!
Ha a cikkből idézni szeretne, vagy az adatait fel kívánja használni, kérjük, linkkel jelölje meg a forrást.
Ha az egész cikket közölni szeretné, kérjük, forduljon szerkesztőségünkhöz.