Belföld
Több mint száz új villanybusz állhat forgalomba az országban
Tizenegy pályázatot hagyott jóvá a Zöld Busz Program Projektirányító Bizottsága. A döntésnek köszönhetően 123 e-buszt és 4 önjáró trolibuszt vásárolhatnak hazai üzemeltetők mintegy 18,37 milliárd forint értékben. Több nagyváros buszállományának összetétele átalakulhat. Az új buszok többségére (100 darabra) az állami fenntartású Volánbusz pályázott. Budapesten és az agglomerációban 40 darab Mercedes-Benz eCitaro busz tűnhet fel. Ezek Budaörs és Budakeszi térségében, valamint a 22-es és a 40-es BKK viszonylatokon állhatnak forgalomba. A többi 60 vidékre kerül: Székesfehérváron 12, Győrben 13, Zalaegerszegen 11, Egerben 6, Szolnokon 10, Szegeden pedig 8 elektromos busz szállíthatja az utasokat 2022 első negyedévétől kezdődően. A maradék 23 új e-busz pedig Miskolcon, Pécsett és Veszprémben állhat forgalomba az önkormányzati fenntartású közlekedési társaságok üzemeltetésében. A Volánbusz számításai szerint 100 darab e-busz 5071 tonnányi szén-dioxid-kibocsátástól kímélheti meg a városok levegőjét évente. A támogatási szerződések megkötése és a támogatás kifizetése augusztusban kezdődik.
Forrás: MTI
Külföld
FlixBus elindította az első biogázzal üzemelő nemzetközi buszait
A FlixMobility júliustól elindítja az első biogázzal üzemelő nemzetközi buszokat Amsterdam és Brüsszel, illetve Stockholm és Oslo között. A Hollandia és Belgium között közlekedő busz sűrített biogázzal (Bio-CNG) működik és az Iveco gyártotta. Svédország és Norvégia között egy Scania modell jár, ez cseppfolyósított biogázzal (LBG) üzemel. A FlixBus az alternatív üzemanyagok tesztelésével szeretné jobban megérteni, hogyan fogadják ezeket a megoldásokat a buszpartnerek és az utasok. Cél az üzemeltetési korlátok, előnyök és az üzemeltetési költségek feltárása is. A vállalat olyan útvonalakat választott, ahol a klímabarát, megújuló biogáz már elérhető. Az Iveco-val és a Scania-val való együttműködés során meglévő biogáz üzemű buszokat alakítottak át, hogy nagyobb kényelmet biztosítsanak távolsági útvonalokon.
2018-ban a FlixBus egy kísérleti projekt keretében elindította a világ első teljesen elektromos távolsági buszait Németországban és Franciaországban, majd az USA-ban is. A német Freudenberg Sealing Technologies nevű céggel együttműködve pedig a világ első hidrogén üzemanyagcellás távolsági buszainak megépítésén dolgoznak. A FlixBus korábban London és Dortmund között napelemekkel felszerelt buszt indított, amivel megközelítőleg 7 százalékkal tudta csökkenteni az útvonalon felhasznált üzemanyag mennyiségét.
Forrás: hungarokamion.hu
Októbertől a brit földre induló busz- és kamionsofőröknek is útlevél kell
2021. október 1-jétől az EU tagországainak állampolgárai csak érvényes útlevéllel léphetnek be az Egyesült Királyság területére. A személyi igazolvány a hivatásos gépkocsivezetőknek sem lesz elegendő a belépéshez.
Forrás: MKFE
Szlovéniában az év végén indul a Skytoll
Szlovéniában a Dars autópálya-társaság megbízta a szlovák Skytollt egy elektronikus útdíj-rendszer kiépítésével, ami 2021. december 1-jétől kezdheti meg működését. A legfeljebb 3,5 tonna össztömegű járművek havi vagy heti bérleteket is választhatnak. Az elektronikus matricát megvehetjük okostelefonon és az eddigi autópálya matricákat áruló helyeken.
Forrás: trans.info
Összeállította: D.CS.
Minden jog fenntartva!
Ha a cikkből idézni szeretne, vagy az adatait fel kívánja használni, kérjük, linkkel jelölje meg a forrást.
Ha az egész cikket közölni szeretné, kérjük, forduljon szerkesztőségünkhöz.