Megjelent az utolsó rendelet is, ami az autósiskolák számára lehetővé teszi a vizsga nélküli GKI-továbbképzések megszervezését. Az első ilyen tanfolyamokat várhatóan szeptemberi kezdéssel hirdetik majd a képzők.
Régi törekvése volt az érdekképviseleteknek, hogy az 5 évente kötelező megújító GKI-képzés elvégzése után ne kelljen még külön vizsgát is tennie a járművezetőknek. A vizsgakötelezettséget uniós szabály sem írja elő, s más országokban nem is alakult ki ez a gyakorlat. A továbbképzés utáni vizsga növeli a költségeket, és felesleges stressznek teszi ki a jelentkezőket is.
A vizsga eltörlésére is csak hosszú tárgyalás után mutatkozott hajlandónak a kormány, a részletek pedig csak igen hosszú egyezkedés után alakultak ki. A végéhez közelgő folyamatot ráadásul megszakította a 2022-es választást követő kormányátalakítás is. A közlekedési ügyek új tárcához kerültek, kezdődhetett elölről a jogszabályok kidolgozása. A most elfogadott rendelet augusztus 23-tól hatályos, ezt követően lehet az új rendszerre áttérni.
Netes képzés vizsgával vagy tantermi vizsga nélkül
A vizsga nélküli továbbképzés tehát ősztől megvalósulhat, még ha ez nem is pontosan az a lehetőség, amit a szakma szeretett volna elérni. Az új rendszer szerint ugyanis két választási lehetőségünk lesz:
- otthonról is végezhető internetes képzés, aminek a végén vizsgát kell tenni, vagy
- vizsga nélküli képzés, ami több órából áll és csak személyesen, tanteremben lehet elvégezni.
Nincs veszteség, ha előbb jelentkezik valaki
A vizsgával és a vizsga nélkül elvégzett továbbképzések azonos értékűek, mindkettő az eddigihez hasonlóan 5 évig lesz érvényes. Az érvényességi időt a sikeres vizsga napjától, vizsga nélküli tanfolyam esetén pedig a képzés utolsó napjától számítják. Újdonság, hogy ezentúl érdemes lesz időben elvégezni a tanfolyamot, nem fogunk miatta időt veszíteni. A korábbi szabály szerint ha valaki a lejárati idő előtt végzi el a továbbképzést, annak az új érvényességet a továbbképzéstől, pontosabban a letett vizsgától számítják. A jövőben ez nem így lesz: ha az eredeti érvényességi idő előtt, fél éven belül végezzük el a továbbképzést, akkor az újabb 5 éves érvényességét az eredeti határidőtől kell majd számítani.
Nagy Csaba
Forrás: 11/2023. ÉKM rendelet
Minden jog fenntartva!
Ha a cikkből idézni szeretne, vagy az adatait fel kívánja használni, kérjük, linkkel jelölje meg a forrást.
Ha az egész cikket közölni szeretné, kérjük, forduljon szerkesztőségünkhöz.