A zene megtöri az utazás egyhangúságát, hathatunk vele a buszon uralkodó hangulatra. Így aztán nagyon nem mindegy, hogy milyen dallamok szólnak az utastérben. Figyelembe kell vennünk az utazók életkorát, egyedi igényeit, de még az sem mindegy, hogy milyen hosszú az út. Lássuk, mire kell figyelnünk ahhoz, hogy a zene kellemesebbé tegye az utazást!
Mi szóljon a buszban?
Erre a kérdésre röviden azt válaszolhatjuk: attól függ. Nyilván az első kérdés az, hogy mi célból szól a zene. Ha sofőrként a saját szórakoztatásunkra hallgatjuk, akkor nem kell feltétlenül kikapcsolni az utastérbe. Ha az utasok szórakoztatására, az utazás egyhangúságának megtörésére szeretnénk használni a muzsikát, akkor már érdemes elgondolkodni egy-két dolgon. Milyen zene szóljon? Elég a rádió? Válogatás cd, mp3? Esetleg amit az utasok hoznak? Megannyi kérdés, nézzük a lehetséges válaszokat!
A legfontosabb: a kommunikáció
Utasaink akkor lesznek elégedettek, ha egyeztetünk velük. Mikor felkeresnek minket, hogy buszt béreljenek, ne spóroljunk az idővel, igyekezzünk minél többet megtudni az utazókról és a zenei ízlésükről. Megbeszélhetjük, hogy szeretnének-e ők maguk összeállítani valamilyen válogatást, vagy ránk bízzák a kérdést. Érdemes tájékoztatni arról is a megbízónkat, hogy milyen technológia áll rendelkezésre: cd lejátszó, usb meghajtó stb.
Nyilván sem nekünk, sem az utasoknak nem a zene a legfontosabb. De higgyük el, hogy hosszabb utak esetén sokat tehetünk az utasok kényelméért a jól eltalált muzsikákkal! Lássuk, hogy a különböző megoldások milyen előnyökkel, hátrányokkal járnak!
Rádió vagy lejátszási lista?
A legegyszerűbb megoldásnak mindenképpen a rádiót tekinthetjük. Nem kell gondolkodnunk, hogy mi szóljon, csak bekapcsoljuk és hallgatjuk. Ezzel a kényelemmel azonban együtt jár, hogy a zenefolyamot időközönként megtörik reklámokkal, hírekkel. A közlekedési információk persze jól jöhetnek számunkra, de nem biztos, hogy utasainkat is érdekli. Ezért is fontos ezt a kérdést már az elején tisztázni. Ha a rádiót nem találtuk opciónak, akkor állítsunk össze mi egy lejátszási listát!
Zenei ismérvek, avagy mi legyen a lejátszási listában?
A lejátszási lista összeállításánál vegyük figyelembe utasaink életkorát, igényeiket. Fontos az is, hogy mennyi időt vesz igénybe eljutni a célpontig. Rövid utakra érdemes pezsgő, vidám, élettel teli felvételeket választani. Ezek általában a rock, funky, diszkó dalok, valamint a modernebb hangvételű muzsikák.
A hosszú utaknál nem ártanak a nyugodtabb, kimértebb dalok is, ezeket főleg a soul, dzsessz, blues, reggae és az úgy nevezett chill out stílusokban találhatjuk meg (chill out= pihentető, lassú zene).
Az idősebbek igénylik a hazai előadók dalait és az örökzöldeket. A fiatalabb nemzedék ízlése már egy keményebb dió, őket a legjobb megkérni, hogy hozzák a saját összeállításukat.
Zenei jogdíjat is fizetni kell
A buszon kihangosított zenéért jogdíjat is fizetnünk kell. Ennek mértékét az Igazságügyi Minisztérium szabályozza, és beszedését az Artisjus végzi. Jelenleg a buszokon férőhelyszám alapján kell fizetni.
A díjakat mindig egy autóbuszra számolják, flotta esetén minden egyes gépjármű után külön kell fizetnünk:
– 1-10 főig 13 259 Ft
– 11-25 főig 20 051 Ft
– 26-40 főig 26 844 Ft
– 41-55 főig 33 579 Ft
– 55 fő felett 40 122 Ft
Jó hír, hogy ha valamelyik érdekvédelmi szervezethez tartozunk, akkor évente kedvezményes díjjal számolhatunk (FUVOSZ, NIT, MKFE tagoknak). A kialkudott összegek a következők:
– 1-10 főig 2478 Ft
– 11-25 főig 3893 Ft
– 26-40 főig 5082 Ft
– 41-55 főig 6597 Ft
– 55 fő felett 7623 Ft
A modern médiarendszerek már lehetővé teszik, hogy utasaink saját igényüknek megfelelően megválasszák azt, hogy mit szeretnének hallgatni a fejhallgató rendszeren keresztül, vagy akár nézni. Az ilyen rendszerek sokfélék lehetnek. A Bosch néhány éve mutatott be egy olyan készüléket, amivel többek között digitális rádióadókat, és 8 féle különböző zenei összeállítást is hallgathatnak utasaink, akár száz ülésen is. De egy ilyen kategóriájú rendszer kiépítése, minden kiegészítőjével együtt akár milliós összegbe is kerülhet.
Sebestyén Szabolcs
Minden jog fenntartva!
Ha a cikkből idézni szeretne, vagy az adatait fel kívánja használni, kérjük, linkkel jelölje meg a forrást.
Ha az egész cikket közölni szeretné, kérjük, forduljon szerkesztőségünkhöz.