Olvasónk egy osztrák-német útra fogad utasokat. A reménybeli utasok odakint dolgoznának, tanulnának, gyógykezelésre mennének, egyszóval menniük kell. Összefoglaltuk, milyen igazolásokat kell a sofőrnek és az utasoknak magukkal vinni.
Csak olyan utasokat vihetünk, akiket át is engednek a határon, így tisztában kell lennünk azzal, hogy milyen papírok kellenek ehhez. Ezek meglétét célszerű ellenőrizni. A szabályok napról napra változnak, cikkünkben az áprilisi helyzetet tudjuk bemutatni (04.12.).
AUSZTRIA
Ausztriába az EU-ból, így Magyarországról is bármilyen céllal beutazhatunk. A sofőrnek nincs sem regisztrációs, sem tesztelési kötelezettsége. Az utasoknak azonban az országba történő belépés előtt legfeljebb 72 órával regisztrálniuk kell a bit.ly/OsztrákRegisztráció oldalon. Utasaink ez alól csak akkor mentesülnek, ha
– tranzitutasok (pl.: Németországba tartanak) vagy
– előre nem látható, méltányolandó, halaszthatatlan családi okból utaznak (temetés, születés, betegség).
A regisztráció után mindenki kap egy visszaigazolást, amit pdf formátumban vagy QR kód formájában maguknál kell tartani. Kérésre ezt a hatóságnak be kell mutatni.
Az Ausztriába történő belépéshez utasainknak szüksége lesz egy 72 óránál nem régebbi negatív PCR, vagy 48 óránál nem régebbi negatív antigén tesztre is, vagy ezekről készült orvosi igazolásra (angol vagy német nyelven). Ez az ingázóknak is kötelező. Ha nincs teszt, akkor ezt 24 órán belül pótolni kell. Nem kell tesztet felmutatni:
– a tranzitutasoknak
– az osztrák egészségbiztosítással rendelkezőknek
– az előre nem látható, méltányolandó halaszthatatlan családi okból érkezőknek.
Fontos, hogy a teszt angol vagy német nyelvű legyen. Ha nem az, akkor arról német vagy angol nyelvű igazolást kell kiállítani. Ennek formanyomtatványát a bit.ly/OrvosiIgazolásNémet és a bit.ly/OrvosiIgazolásAngol oldalon találjuk.
Az ingázók kivételével minden beutazó utasnak 10 napot kötelezően karanténba kell tölteni, ami legkorábban az 5-dik napon hagyható el negatív teszt felmutatásával. Ez a sofőrökre nem vonatkozik.
Osztrák út előtt tehát:
– ellenőrizzük, hogy utasainknak legyen osztrák regisztrációs visszaigazolása,
– és ellenőrizzük, hogy utasainknak legyen negatív tesztjük!
NÉMETORSZÁG
Magyarország – lapzártánk idején – magas fertőzöttségű területnek számít. (Az aktuális besorolásokat itt tudjuk megnézni: bit.ly/RobertCoch.) Ez azt jelenti, hogy turisztikai célból nem, csak munkavállalási, egészségügyi célból vagy családi okból utazhatunk be az országba.
Ez egyébként még nem a legrosszabb besorolás. A legszigorúbb előírások a vírusvariánssal fertőzött területekre vonatkoznak. Ilyen volt korábban Tirol, de most az európai országok közül egyedül a francia Moselle megye tartozik ide. A vírusvariáns területről csak különleges engedéllyel lehet beutazni, a megálláshoz, utascseréhéz is engedély kell.
Beutazás előtt regisztrálni kell a bit.ly/NémetBejelentkezés oldalon. A regisztráció nemcsak az utasoknak kötelező, hanem a magas fertőzöttségű területről érkező sofőröknek is. A regisztrációról kapott visszaigazolást tartsuk magunknál, mert a hatóság kérésére be kell mutatni.
A Magyarországról érkezőknek 48 óránál nem régebbi negatív tesztre is szükségük lesz. A tesztkötelezettség alól buszsofőrként akkor kapunk felmentést, ha 3 napnál kevesebb időt töltünk Németországban. (A vírusvariáns területekről érkezőknél a buszsofőr sem úszhatja meg a teszt beszerzését. )
Aki Magyarországról utasként érkezik, annak 10 napig karanténban kell tartózkodni. (Ha hazánk a vírusvariáns terület minősítésbe kerülne, akkor a kötelező karantén 14 napra nőne.) A karantén feloldásáról a tartományi szabályozások döntenek, de rendszerint legkorábban a beutazás utáni ötödik napon lehet azt egy negatív teszteredménnyel feloldani. Az egyes német szövetségi tartományokban azonban eltérő karantén szabályok lehetnek. Ezért ilyenkor érdemes a célterület honlapját is tanulmányozni.
Német út előtt tehát buszos vállalkozóként a következő feladatunk van:
– ellenőrizzük, hogy utasainknak és a sofőrnek legyen német regisztrációs visszaigazolása
– ellenőrizzük, hogy utasainknak legyen negatív tesztje
– ha 72 óránál többet töltünk el Németországban, akkor a sofőrnek is legyen negatív tesztje!
Őri András
Minden jog fenntartva!
Ha a cikkből idézni szeretne, vagy az adatait fel kívánja használni, kérjük, linkkel jelölje meg a forrást.
Ha az egész cikket közölni szeretné, kérjük, forduljon szerkesztőségünkhöz.