Egyre többet olvashatunk a koronavírus delta variánsának terjedéséről. Szakemberek szerint ez egy jóval fertőzőképesebb változat, mint korábbi társai voltak. Vajon milyen korlátozásokra számíthatunk a járvány negyedik hullámában?
A szakemberek figyelmeztetnek: nyakunkon a negyedik hullám, ha akarjuk, ha nem. Sok országban romlik a járványhelyzet, a korlátozások pedig lassan kezdenek visszaszivárogni. Az államok vezetése arra panaszkodik, hogy egyre kisebb az “oltási kedv”. Aki be akarta oltatni magát, az már megtette, aki nem, az ezután sem fog időpontot kérni. Maroknyi lehet azoknak a száma, akik valamire “várnak” még: például várandósak, vagy nem régen voltak koronavírusos betegek stb.
Izraelben már kötelező a maszk, pedig világelsők az oltásokban
Rohamosan nő a fertőzöttek száma a Közel-keleti országban annak ellenére, hogy igen magas átoltottsági aránnyal büszkélkedhet (60% felett). De a szakemberek szerint ez a járvány más lesz, mint az eddigiek: a súlyos, kórházi ápolásra szoruló betegek száma ugyanis viszonylag alacsony maradt.
Izraelben a gyerekek oltása is megkezdődött, 12 éves kor felett. Sőt, bizonyos esetekben már az 5-11 éves korosztály is megkaphatja a vakcinát (ha olyan alapproblémájuk van, ami miatt rájuk veszélyesebb lehet a vírus, pl. túlsúly, szívbetegség stb.).
A maszkhasználat kötelező. A negatív PCR teszttel rendelkezők, az oltottak és a vírusból felgyógyultak mehetnek olyan helyekre, ahol száznál több ember van egyszerre. A Közel-keleti ország vezetése a szeptemberi tanévkezdést “hagyományos” módon tervezi.
A jelenlegi beutazási szabályok viszont igen szigorúak: alapvetően a külföldiek beutazását nem engedélyezik, csak a saját állampolgárokét.
Európa is szigorít
Az európai államokban is romlik a helyzet, egyre több fertőzöttet találnak. Mind sűrűbben hallani, hogy a kormányok újra korlátozásokkal próbálják féken tartani a járvány terjedését. Egyelőre nem emlegetnek olyan durva tilalmakat, mint amilyeneket már mi is tapasztalhattunk. Egyelőre úgy tűnik, hogy nem kell magunkra zárni az ajtót pár hónapra.
A szigorítások hasonlóak, mint korábban, de nem vonatkoznak azokra, akik már védettek. Az angolok például csak oltási igazolvánnyal szórakozhatnak ősztől. A franciák csak negatív teszttel vagy oltással ehetnek az éttermekben, utazhatnak busszal, vonattal. A görögöknél is csak oltottan ülhetünk be egy étterembe. Olaszországban is védettségi igazolás kell az éttermekbe, kávézókba, uszodába, sportrendezvényekre. Hollandiában a bárok és éttermek éjfélkor bezárnak, a diszkók ki sem nyithatnak.
Németország, Portugália, Málta, Horvátország, Szlovénia és Szlovákia is szigorított a beutazási feltételeken.
Beutazási szabályok: számít az oltás
A negyedik hullámban annyival biztosan előbbre leszünk, hogy lesz egy – a korábbiaknál nagyobb – oltott réteg, akik igénybe vehetik a szolgáltatásokat, és utazhatnak is szabadon. Ez utóbbit pedig az uniós vakcina útlevél végre alaposan megkönnyíti, legalábbis azoknak, akiket európai vakcinával oltottak be. Az EU ugyanis a tagállamokra bízta annak eldöntését, hogy engedik-e a beutazást azoknak, akik nem az Európai Gyógyszerügynökség által engedélyezett vakcinákat kapták. Sok ország pedig úgy döntött, hogy nem fogadja el a keleti oltásokat. A szabályok itt is eltérőek. Ezeket a növekedés.hu portál összegezte nemrégiben. Eszerint se a Sputnikot, se a Sinopharmot nem fogadja el például Belgium, Franciaország, Dánia, Írország, Lengyelország, Németország és Olaszország. Az orosz vakcinát nem fogadják el, de a kínait igen az osztrákok, a svédek és a spanyolok. Így azok, akik Szputnyik V-t vagy Sinopharmot kaptak, továbbra is böngészhetik az utazási szabályokat. Ezeket a reopen.europa.eu oldalon érdemes ellenőrizni. Ez mindig aktuálisan tartalmazza az európai országok beutazási feltételeit.
Van, ahol a sofőrök sem mentesülnek
A járvány kitörése utáni kapkodáson túlesve a legtöbb ország mentesítette a beutazási korlátozások alól a nemzetközi áru- és teherszállításban résztvevőket. Azaz a teherautó- és buszsofőröktől nem kértek tesztet, és nem írtak elő karantén kötelezettséget számukra. Ám most, hogy az oltások elérhetővé váltak, több ország úgy döntött, hogy megszünteti ezt a mentességet. Augusztus 15-től Szlovénia a sofőröktől is megköveteli az oltási igazolást, vagy ha ez nincs, akkor tesztet kell csináltatni. Románia pedig július 13-tól törölte el a 9 férőhelyesnél nagyobb buszok sofőrjeinek a mentességét. A románok a sárga vagy piros jelzésű országból érkezőktől kérnek tesztet vagy oltási igazolást. Mi még hál’ Isten zöldnek számítunk, így csak akkor kell erre figyelni, ha a sofőr két héten belül az Egyesült Királyságban, Spanyolországban, Portugáliában vagy Oroszországban járt. (A heti besorolást a bit.ly/RománBesorolás oldalon találjuk.) Litvánia és Lettország sem tesz kivételt a sofőrökkel.
Mire számíthatunk itthon?
A vírus hazai felfutása szinte biztosra mondható. Egyelőre még alacsony a fertőzöttek száma, de egyértelműen növekedésnek indult (júliusban például két hét alatt a duplájára emelkedett). Valószínűleg pár héten belül beüt az újabb hullám, Vattay Gábor, ELTE Komplex Rendszerek Fizikája Tanszékének vezetője például szeptember elejére a jelenlegi számok tízszeresére számít. A virológusok szerint az augusztust még megússzuk, viszont az augusztus 20-i hosszú hétvégével valószínűleg megugranak a számok hazánkban is. Ősztől pedig újra számíthatunk a korlátozásokra.
Az európai tapasztalatok szerint a negyedik hullámban a kórházak nem annyira leterheltek, mint korábban, ez pedig reményt adhat arra, hogy nem lesz szükség olyan szigorú korlátozásokra (leginkább a védettségi igazolványhoz kötött szolgáltatásokra és beutazási korlátozásokra lehet számítani).
Magyarország egyelőre jól áll oltottság-ügyben. 2021. júniusától megkezdődött a 12 éven felüliek oltása is, a nyár végével pedig oltási programokat szerveznek az iskolákban is, abban a reményben, hogy így az oktatási intézményekben nem lesz ‘“gócpont”. Mindenesetre a szeptemberi tanévkezdést egyelőre sehol sem tervezik digitálisan.
Kis Zsuzsanna
———————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Hogyan juthatunk EU-s védettségi igazoláshoz?
Magyarországon 2021. július 1-től érhető el az európai uniós védettségi igazolás digitálisan és papír alapon is.
A legegyszerűbb a digitális letöltés. Két lehetőség van:
– vagy mobilapplikációt használunk (július 1-je után letöltött vagy frissített EESZT alkalmazás kell (letölthető az App Store-ból és a Google Play áruházból)
– vagy közvetlenül weben, az eeszt.gov.hu oldalról tölthetjük le az igazolást.
Mindkettő ügyfélkapus belépéssel használható.
A mobilalkalmazásnál az első bejelentkezéskor kér TAJ számot is. Aki engedélyezi a következőkben az egyszerűsített belépést, az akár internetkapcsolat nélkül is bármikor megjelenítheti a már letöltött igazolásait.
EU-s védettségi igazolás (Forrás: koronavirus.gov.hu)
Papíralapú igazolás kérhető a kormányablakokban vagy a háziorvosi rendelőkben is. Az igazolás ingyenes, és akár időpontfoglalás nélkül is mehetünk érte.
Az oltási igazolás egy évig érvényes. Az kaphatja meg, akit legalább egy alkalommal már beoltottak, és az első oltás óta nem telt el egy év. A dokumentum tartalmazza az oltóanyagot is. Azt mindig a fogadó ország határozza meg, hogy a határátlépésnél milyen oltóanyagot fogad el.
Őri András
———————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Minden jog fenntartva!
Ha a cikkből idézni szeretne, vagy az adatait fel kívánja használni, kérjük, linkkel jelölje meg a forrást.
Ha az egész cikket közölni szeretné, kérjük, forduljon szerkesztőségünkhöz.