A nemzetközi személyszállításnál a külföldi tankolás, pályahasználat, parkolók igénybevétele elkerülhetetlen. Hogy ne bukjuk el ezek áfáját, érdemes megismerkednünk a külföldi áfa visszaigénylésének lehetőségeivel.
Egy-egy nemzetközi út alatt több ezer forintot is elkölthetünk a külföldön vásárolt szolgáltatások áfájára: az üzemanyagot, útdíjat a parkolási díjat, a sofőr szállását és étkezési költségeit mind-mind áfával fizetjük. Ezeket a külföldön kifizetett áfákat pedig ugyanúgy visszaigényelhetjük, mint az itthoniakat (nyilván csak akkor, ha áfaalanyok vagyunk). Akkor vagyunk jogosultak a visszaigénylésre, ha a másik tagállamban nincs adószámunk.
Ahová adószám kell, ott nem intézhetjük a NAV-on keresztül
A személyszállításnál a teljesítés helye a megtett út. Például egy Budapest-Bécs útvonalnál az országhatárig terjedő szakasz magyar teljesítésű, a további osztrák. Elvileg tehát ahány országon áthalad a busz, annyiféle áfát kellene felszámítani és befizetni. Ez kész rémálom lenne, talán ezért is mentesítette a legtöbb ország a nemzetközi személyszállítást az áfa alól. Csakhogy nem mindegyik, és erre sajnos figyelnünk kell. Ahogy korábbiakban már írtunk róla, több tagállam, például Ausztria, Németország, Szlovénia stb. esetében be kell jelentkezni a fogadó ország adórendszerébe és adószámot igényelni. Ezekben az esetekben az áfa visszaigénylést az adott tagállamnak beküldött áfabevallásokban lehet megtenni, nem a NAV-on keresztül. Szlovénia esetében egyszerűsített bejelentkezés esetén a visszaigénylésre egyáltalán nincs lehetőség.
Egyszerű és gyors a visszaigénylés
Amelyik uniós tagállamban nincs bejelentkezési kötelezettségünk, ott a magyar adóhatóságon keresztül intézhetjük a visszaigénylést.
A folyamat egyszerű és gyors. Az áfa visszaigényelhető az összes uniós tagállamból, valamint Svájcból, Liechtensteinből, Norvégiából, Szerbiából és Törökországból is. Utóbbiak esetében kicsit bonyolultabb az ügy, mert az adott ország adóhatóságához kell fordulni. Az uniós tagállamok esetében viszont egyáltalán nem az, hiszen a visszaigénylést a NAV-on keresztül intézhetjük, az ELEKÁFA nyomtatvány segítségével.
Az áfa visszaigénylésről
Az éves kérelmet legkésőbb szeptember 30-áig kell benyújtani, ez az előző évben kifizetett áfák visszatérítésére vonatkozik. Tehát a tavalyi áfa visszaigénylésére 2022. szeptember 30-ig van lehetőségünk.
A visszaigénylésre nem feltétlenül kell egy évet várnunk, benyújthatjuk év közben is, akár negyedévente is. Ám ha egy évnél rövidebb időszakra szeretnénk visszaigénylési kérelmet beadni, akkor a számlák áfa összegének el kell érni a 400 EUR-t.
A visszatérítés szabályai a következők:
- a visszaigénylési időszak nem haladhatja meg a naptári évet,
- nem lehet kevesebb három hónapnál (kivéve akkor, ha az év végéig hátralévő idő ennél rövidebb pl. 2021-ben csak novemberben és decemberben fizettünk külföldön áfát).
- A visszaigényelt áfa nem lehet kevesebb 50 eurónál. Ez a határ nemcsak az éves kérelemre érvényes, hanem a töredék időszakokra is. Ha például a tavalyi francia áfát novemberig már visszaigényeltük, és csak a december maradt, akkor ha a visszaigényelhető áfánk nem éri el az 50 eurót, akkor nem tudjuk visszaigényelni. Tovább sem tudjuk vinni, így kifolyt a zsebünkből.
Ahol nincs euró, ott helyi pénznemben megadják a visszaigényelhető minimális összeget.
A visszaigényelhető áfa legkisebb összege |
||
Éves kérelem |
Nem éves kérelem |
|
Bulgária |
100 BGN |
800 BGN |
Horvátország |
400 HRK |
3100 HRK |
Dánia |
400 DKK |
3000 DKK |
Románia |
211,41 RON |
1691,28 RON |
Svédország |
500 SEK |
4000 SEK |
Fontos! A legtöbb országban ha elérjük a visszaigényelhető minimumot, beadhatjuk a visszaigénylési kérelmünket. Olaszország, Spanyolország, Szlovénia viszont csak naptári évre vagy naptári negyedévekre vonatkozó kérelmeket fogad be.
Hogyan tudjuk visszaigényelni?
A visszaigénylést több módon is lehet intézni:
- Sok esetben az üzemanyagkártyát szolgáltató társasággal történt megállapodás alapján mi már nekik nettóban fizetünk, ők pedig elintézik az áfavisszatérítést az adott tagállammal.
Előnye: egyből a pénzünknél vagyunk!
Hátránya: ennek van egy díja, hívhatjuk kezelési költségnek, amit meg kell fizetnünk a szolgáltató felé.
2. Érdekképviseleten, szakosodott cégen keresztül intézzük.
Előnye: nincs munkánk vele.
Hátránya: ki kell várni a visszatérítést, a visszaigénylést intéző szolgáltató általában százalékos rendszerben, minimum díjjal dolgozik.
3. A könyvelőnk intézi.
Előnye: házon belüli, költséghatékony.
Hátránya: ki kell várni a visszatérítést.
Mi kell a kérelemhez?
Teljesen mindegy, hogy ki intézi a visszatérítést, adatokra és dokumentumokra szüksége lesz tőlünk. Az ELEKÁFA nyomtatványban meg kell adni a számlaadatokat. A számlamásolatok csatolására általában csak bizonyos értékhatár fölött van szükség. Ez
- üzemanyag esetében 250 euró,
- egyéb esetben 1.000 euró.
Vannak olyan tagállamok, amik még ezeknél az értékhatároknál sem kérik a számla csatolását. Ez nem azt jelenti, hogy ne kérhetnék be ezeket utólag. A visszaigénylés során kérhetnek még tőlünk egyéb adatokat, dokumentumokat is a külföldi hatóságok. Jó hír, hogy Csehország, Lengyelország, Románia, valamint Szlovákia kivételével a többi tagállam elfogadja kommunikációs nyelvnek az angolt, így viszonylag könnyen tudunk reagálni az esetleges megkeresésekre.
Mikor jár vissza az áfa?
Az egyik leglényegesebb kérdés, hogy mikor kapjuk vissza a kifizetett áfát? Az általános szabályok szerint 4 hónapon belül kell döntést hozniuk a tagállami hatóságoknak. Ez a határidő egyéb iratok bekérése esetén tolódhat.
Az általános tapasztalatok alapján a tagállamokat három csoportra oszthatjuk:
- a ,,gyorsan, egyszerűen kiutalók” (Németország, Ausztria, Franciaország stb. esetében egy-két hónapon belül is végig tud futni a visszaigénylés kérdés nélkül);
- a ,,kivárók, de egyéb kérdés nélkül kiutalók”, ők általában nem túl gyorsak, de ha minden megfelelően van kitöltve, csatolva, akkor nem kérdeznek, hanem utalnak (pl.: Olaszország, Spanyolország);
- a ,,kicsit több dokumentumot bekérő, de kiutalók”. Ilyen például Lengyelország.
Kovács Nikoletta
Az alábbi linken néhány Európai ország áfa fizetési gyakorlatát külön is összeszedtük.
Minden jog fenntartva!
Ha a cikkből idézni szeretne, vagy az adatait fel kívánja használni, kérjük, linkkel jelölje meg a forrást.
Ha az egész cikket közölni szeretné, kérjük, forduljon szerkesztőségünkhöz.