Mennyi áfát számoljunk fel egy több napos buszos kirándulásnál, ha belföldi úticélok mellett külföldi helyszíneket is érintünk? És milyen áfával számoljuk azt az egynapos kirándulást, ami belföldről indul és egy külföldi helyszínt érintve belföldre is tér vissza?
A kérdéses kirándulás a következőképpen nézett ki:
- nap: Budapest–Nyugat-Magyarország–Sopron (szállás Sopronban)
- nap: Sopron–Bécs–Sopron (szállás Sopronban)
- nap: Sopron–Pozsony–Budapest
Mikor számlázunk áfamentesen?
Az európai országok többségében a nemzetközi személyszállítás adómentes, vagyis nem kell áfát fizetni a külföldre tartó vagy onnan érkező buszos utak után. Ez nálunk is így van, mivel az áfatörvény szerint „mentes az adó alól a személyszállítás abban az esetben, ha akár az indulási hely vagy az érkezési hely, akár mindkettő nem belföldön van.”
Olvasónk esetében az első nap az indulási és az érkezési hely is belföldön van. Ezt a napot tehát csak magyar áfával számlázhatja ki.
A második és harmadik napi út azonban már érinti az Unió területét, noha az út itthon kezdődik, és itthon is végződik. A kérdés tehát az, hogy mit ért a jogszabály indulási és érkezési hely alatt.
Egy vagy két útnak számít a körutazás?
Személyszállításnál a teljesítés helye az az útvonal, amelyet ténylegesen megteszünk a buszos kirándulás során. Az indulási hely az első beszállási pont, az érkezési hely pedig az utolsó kiszállási pont. [Áfatörvény 33. § (3)]. Csakhogy azt is figyelembe kell vennünk, hogy körútnál (menettérti személyszállításnál) az oda- és visszautazás is külön-külön, önálló személyszállításnak minősül. A NAV magyarázata szerint a körjáratoknál nyilván nem az a cél, hogy – jelen esetben – az utas Bécsen keresztül jusson el Sopronból Sopronba, hanem hogy kijusson Bécsbe, majd visszatérjen. Tehát külön szolgáltatásnak kell tekinteni az oda- és visszautat.
Olvasónknak tehát mind a második, mind a harmadik napon két külföldi útja van, hiszen az odaútnál külföldi az érkezés helye (Bécs, Pozsony), a visszaútnál pedig az indulás helye (Bécs, Pozsony). A belföldi indulási vagy érkezési hely és az államhatár közötti útszakasz a törvény alapján adómentes lesz. A szakaszokat a számlán is el kell különíteni, mert jelezni kell, hogy miért nem számítunk fel áfát.
A másik ország területén megtett útra már az adott ország áfatörvénye vonatkozik. Ez nem feltétlenül jelent megnyugvást. A legtöbb országban a nemzetközi személyszállítás áfamentes, de néhány európai ország megfizetteti az áfát, célforgalomban és tranzitban egyaránt. Ide tartozik többek között Ausztria is. Itt az osztrák útszakaszon elért nettó árbevételünkre 10% áfát kell felszámítani, és megfizetni a helyi adóhatóságnak. Természetesen élhetünk az áfalevonás lehetőségével is, azaz a fizetendő áfából levonhatjuk az Ausztriában felmerült, számlával alátámasztott költségeink áfáját. De vigyázzunk, nem mindet! Étel-ital és személygépkocsiba töltött üzemanyag áfája például nem vonható le.
Összefoglalva: kollégánknak az első napi buszutat magyar áfával kell kiszámláznia. A második napi utat meg kell bontania két áfamentes magyar szakaszra és két, a magyar áfatörvény hatályán kívüli osztrák szakaszra. Az osztrák szakaszra meg kell fizetnie a 10%-os osztrák áfát. A harmadik napi utat szintén meg kell bontania két áfamentes magyar szakaszra és két, a magyar áfatörvény hatályán kívüli szlovák szakaszra. Mivel Szlovákia a nemzetközi személyszállítókkal nem fizetteti meg a szlovák áfát, így itt nem lesz áfafizetési kötelezettsége.
A számlán a magyar közösségi adószámunk mellett tüntessük fel azon országbeli adószámunkat is, ahol áfafizetési kötelezettségünk keletkezett. Esetünkben tehát szerepeljen a számlán az osztrák adószámunk is. Sok magyar utazási irodának van német, osztrák, szlovén adószáma, és az adott útszakaszra eső áfát csak szabályosan kiállított számla alapján tudják visszaigényelni. A számlázás tehát így néz ki:
- nap: Budapest–Nyugat-Magyarország–Sopron: ezt magyar áfával kell számlázni
- nap: Sopron-Bécs-Sopron:
- Soprontól az osztrák államhatárig: áfamentes
- határ – Bécs: a magyar áfatörvény hatályán kívüli, osztrák áfával
- Bécs – határ: a magyar áfatörvény hatályán kívüli, osztrák áfával
- határ -Sopron: áfamentes
- nap: Sopron-Pozsony-Budapest
- Sopron-szlovák határ: áfamentes
- határ – Pozsony: a magyar áfatörvény hatályán kívüli, áfamentes
- Pozsony-határ: a magyar áfatörvény hatályán kívüli, áfamentes
- határ- Budapest: áfamentes.
Kovács Nikoletta
Minden jog fenntartva!
Ha a cikkből idézni szeretne, vagy az adatait fel kívánja használni, kérjük, linkkel jelölje meg a forrást.
Ha az egész cikket közölni szeretné, kérjük, forduljon szerkesztőségünkhöz.