Június 1-től Törökország felé is kigyulladt a „zöld lámpa”, így kaphatunk megrendelést egy jó kis török fuvarra. Azonban ez az ország nem tagja az EU-nak, ezért nem árt áttekinteni a buszos utakra vonatkozó tudnivalókat.
2022. június 1-től Törökország eltörölte a koronavírus miatt bevezetett korlátozásokat, így szabadon lehet beutazni. Csupán arra kell figyelnünk, hogy az ország Szíriával határos 6 dél-keleti tartományát a magyar konzuli szolgálat az utazásra nem javasolt területként tartja számon. (Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin és Şırnak tartozik a biztonsági kockázatot jelentő zónába). Itt elsősorban a Szíriában zajló polgárháború, illetve az itt élő nagyszámú kurd kisebbség miatt nem ritka még a fegyveres konfliktus sem. Törökország többi területe már az enyhébb, kettes, azaz csak fokozott biztonsági kockázatot jelentő zónába tartozik.
A sofőrnek vízumra lesz szüksége
A turistáknak már 2014 óta nem kell vízum, de a határátlépés csak olyan útlevéllel lehetséges, amelyik a belépéstől számítva 180 napig nem jár le. Más a helyzet a hivatalos úton belépő buszvezetőkkel. Nekik az utazás előtt a budapesti Török Nagykövetségen vízumot kell kiváltani. Az egyszeri belépésre jogosító vízum díja 60 euró, az évesé 180.
Az ügyintézést a bit.ly/TörökVízum linken elérhető online regisztrációval indítjuk. Az űrlap török nyelven töltődik be, amit célszerű angolra átállítani. Sok pont kitöltése értelemszerű, de van néhány problémás. Mutatjuk, ezeket hogyan töltsük ki:
- „Type of Travel Document”: Ordinary Passport
- „Type of Visa” : Other Visas
- „Purpose of Trip”: Freight Visa
Az utolsó két sorban kérvényezzük magát a vízumot (To be applied to). Így ezt is ki kell tölteni Magyarország, illetve a Budapesti Török Nagykövetség kiválasztásával.
A űrlap elmentése után tölthetjük fel a következőket:
- igazolványkép
- céges kérelem
- forgalmi engedély és jogosítvány (egy lapra előzőleg másoljuk fel ezeket)
Figyelem! Habár a rendszer 1 MB-ot ír feltöltési korlátként, de tapasztalatok szerint csak 100 kB körüli méretet képes befogadni.
Ha feltöltöttünk mindent, akkor az egész kérelmet nyomtassuk ki! Leghamarabb másnap mehetünk el a Török Nagykövetség ügyfélszolgálatára (Bp. VI. kerület Andrássy út 123., munkanapokon 9:30 – 12:30 között). Vigyük magunkkal a következőket:
- kinyomtatott kérelem
- érvényes útlevél,
- igazolványkép,
- forgalmi engedély és jogosítvány,
- a vízum lejártáig érvényes utasbiztosítás,
- a munkáltató vállalkozás cégkivonata, vagy egyéni vállalkozóknál az egyéni vállalkozás hatósági bizonyítványa.
- a munkáltató cégvezetőjének aláírási címpéldánya.
Fontos tudni, hogy a Török Nagykövetség csak abban az esetben adja ki a vízumot, ha az igénylőnek a vízum érvényességnek az időtartamára van érvényes utasbiztosítása.
Úthálózat, útdíjak
Törökországban több mint 3500 km-es az autópálya-hálózat. Ezeknek, valamint Isztambulban az Európát és Ázsiát összekötő hidaknak a használata díjköteles. A hidak használatáért egy adott összeget, az autópályákért a megtett út arányában kell fizetni.
A bit.ly/TörökÚtdíjak oldalon megtaláljuk az összes fizetős autópálya és híd díját, csak rá kell kattintani a keresett út linkjére.
A 3,2 m-nél kisebb tengelytávú járművek az 1-es díjkategóriába, az ezt elérő, vagy nagyobb tengelytávú, kéttengelyes járművek a 2-es kategóriába tartoznak. A háromtengelyes járművek a 3-as, a 4-5 tengelyesek a 4-es, a 6 tengelyesek az 5-ös kategóriába tartoznak. Mindez a buszokra is érvényes. (Pótkocsi esetén, azok tengelyeit is be kell számolni.)
Az útdíjfizetéshez vennünk kell egy jeladós matricát. Ilyet a postahivatalokban (PTT) vásárolhatunk a forgalmi engedély bemutatása után. Kapunk hozzá egy kártyát is, erre tudunk pénzt feltölteni. Legalább 50 török lírát kell rátölteni (~1.120 Ft). A matricát a visszapillantó alá kell ragasztani.
A fizetőkapuk áthaladáskor automatikusan levonják a díjat, illetve a maradék egyenleg megjelenik a kapu kijelzőjén is. Ha fogyna a feltöltött összeg, útközben bármely postahivatalban vagy benzinkúton további összegeket tölthetünk fel a matricához kapott kártyánkra. Ha valaki matrica nélkül hajtana fel az autópályára vagy hídra, de azt 15 napon belül pótolja, akkor megúszhatja a büntetést. De nem engedik ki az országból az út- vagy hídhasználati díjjal, illetve a közlekedési bírsággal tartozó járműveket, addig amíg a tartozásukat ki nem egyenlítik.
Sebességhatárok
8+1 fős kisbusznak (M1):
- lakott területen belül: 50 km/h
- lakott területen kívül: 90 km/h
- osztott pályás autóúton: 110 km/h
- autópályán: 120 km/h
Turistabuszoknak (M2-M3 – utánfutóval vagy anélkül):
- lakott területen belül: 50 km/h
- lakott területen kívül: 80 km/h
- osztott pályás autóúton: 90 km/h
- autópályán (Otoyol) : 100 km/h.
LEZ Zóna
Törökországban még a nagyobb városokban sincs alacsony kibocsátású zóna (LEZ)
Parkolás
Az „Otopark” jelenti törökül a parkolót. Minden városban van belőle legalább egy, de nemcsak nehéz megtalálni őket, hanem sokszor foglaltak is. A „Park Yapilmaz” tábláknál eszünkbe se jusson leállni, mert az a parkolni tilos tábla! Csak olyan helyen parkoljunk, ahol az Otopark, esetleg a Buspark táblát látjuk. A szállodák környékén az odatartó turistabuszoknak biztos lesz helyük. A nagyobb látványosságok környékén találunk kimondottan turistabuszok számára fenntartott parkolókat, változó díjazásért.
Isztambulban a parkolókat az “IsPark” nevű cég üzemelteti, de ezeket csak kisbuszokkal tudjuk használni. (A cég mobilalkalmazása a bit.ly/IsParkMobilAlk linkről tölthető le.)
Jó tudni!
Határon
A „nemzeti” jogosítványt elfogadják, nem kell nemzetközi. Kötelező viszont a felelősségbiztosítás érvényességét igazoló nemzetközi zöldkártya. Ha a sofőr nem a forgalmi engedélyben szereplő tulajdonos, akkor legyen nála egy angol nyelvű munkaszerződés.
Kötelező felszerelések a buszban
2 db elakadásjelző háromszöget és tűzoltó készüléket kell tartani a járművön
Különleges szabályok
- A tompított fényszórót csak sötétedés után, és rossz látási viszonyok mellett kötelező használni.
- Autópályán legalább 40 km/h sebességgel kötelező haladni, lassabban tilos.
Kiskorúak belépése
Ha az utasok között olyan kiskorú is utazik, akinek nincs ott mind a két szülője, akkor a be- és kiutazás alkalmával a hatóságok kérhetik az ún. szülői hozzájáruló nyilatkozatot. A nyilatkozatnak tartalmaznia kell
- a hozzájáruló szülő(k) és az utazó kiskorú személyes adatait (születési hely és idő, lakcím, igazolvány száma),
- a nyilatkozat területi és időbeli hatályát, valamint
- a hozzájáruló (k) aláírását.
A dokumentumot célszerű angol nyelvre lefordítani vagy eleve angolul elkészíteni. A nyilatkozatot két tanú, vagy közjegyző előtt javasolt megtenni. A vegyes házasságból született, magyar-török kettős állampolgárságú kiskorú esetén – ha török útlevéllel utazik, vagy nevéből sejthető, hogy török állampolgár is – a török hatóságok szinte biztosan elkérik a másik szülő, török közjegyző előtt, török nyelven tett hozzájáruló nyilatkozatát is!
Őri András
Minden jog fenntartva!
Ha a cikkből idézni szeretne, vagy az adatait fel kívánja használni, kérjük, linkkel jelölje meg a forrást.
Ha az egész cikket közölni szeretné, kérjük, forduljon szerkesztőségünkhöz.