Hiába ér véget lassan a koronavírus-járvány harmadik hulláma, az indiai mutáns új veszélyt jelent, különösen a külföldi utaknál. A buszsofőröknek csak a vakcina lehet a megoldás.
Magyarországon már lecsendesedett a koronavírus-járvány harmadik hulláma, Nyugat-Európában azonban gondot okoz a fertőzés indiai (más néven delta) mutánsa. – Ez a változat sokkal fertőzőbb a korábbiakhoz képest – mondta újságunknak Falus Ferenc immunológus, volt országos tiszti főorvos.
– Lényegesen rövidebb lett a megfertőződéshez szükséges kontaktidő: míg korábban 15 perc is kevés volt, most már az is elég a terjedéshez, ha valaki 5 percet egy légtérben tölt egy fertőzöttel – fogalmazott. Az agresszivitást jól mutatja, hogy az indiai mutáns aránya néhány hét alatt 5 százalékról 99 százalékra nőtt Nagy-Britanniában, azaz kiszorította a korábbi változatokat.
A tünetek is kicsit mások
A BBC cikke szerint a delta-variáns tünetei némileg különböznek a korábbi típusoknál tapasztaltaktól. Gyakori a fejfájás és a torokfájás, de például az íz-és szaglásvesztés már nem tartozik a legsűrűbben előforduló jelek közé. Szintén eltérés, hogy a betegek orrfolyásról is beszámoltak.
Ez ellen is véd az oltás
– A Magyarországon használt vakcinák védettséget adnak az indiai mutáns ellen is. Az oltottak ugyan hordozzák a vírust, viszont az eddigi vizsgálatok szerint kisebb mennyiségben, így arra is kisebb az esély, hogy megfertőznek másokat – fogalmazott Falus Ferenc.
Csak oltással érdemes buszozni
Járvány idején a legveszélyesebb közlekedési eszköz a busz – mondta Falus Ferenc. Szerinte a kockázatokat – az oltáson túl – azzal lehet csökkenteni, ha a sofőr és az utasok is maszkban ülnek, az ablakokat nyitva tartják, valamint ha csak a rendelkezésre álló ülőhelyek felét, harmadát használják ki.
Az immunológus szerint nem csak az a gond a buszokkal, hogy egy légtérben vannak sokáig az emberek, hanem az is, hogy a jármű légkondicionálója az egész járműben keringeti a levegőt. Ennek megfelelően szerinte az sem hatásos a sofőr szempontjából, ha a busz elején található üléseket elzárják az utasoktól.
Falus Ferenc arra is felhívta a figyelmet, hogy a maszkot átnedvesedés esetén vagy legkésőbb 8 óránként cserélni kell. – A legjobb az lenne ha buszjáratot üzemeltetők – akár úgy, hogy beépítik a jegy árába – maszkot is adnának az utasoknak – mondta.
Lőrincz Tamás
———————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Már a buszokon sem kötelező a maszk
Itthon július 2-án elérte az 5,5 milliót a beoltottak száma, ezért megszűnt a maszkviselési kötelezettség. Nem kell már maszkot viselni a tömegközlekedési eszközökön és az üzletekben, ez csak a kórházakban és a szociális intézményekben előírás. Így a buszokon sem kötelező már a maszk.
Védettségi igazolvány nélkül is be lehet menni a vendéglátóipari egységekbe, szálláshelyekre, szabadidős létesítményekbe, valamint az előre megváltott jeggyel, ülőhelyes nézőtérrel rendelkező kulturális rendezvényekre, előadásokra.
Megszűntek az üzletekre vonatkozó eddigi korlátozások: nem lesz távolságtartási szabály és négyzetméteren alapuló létszámkorlát. A létszámkorlátozás és a védettségi igazolványhoz kötött részvétel csak a következőknél maradt meg: sportrendezvények, zenés-táncos rendezvények, valamint zárt térben vagy több mint 500 résztvevővel, szabadtéren tartott egyéb rendezvények.
Forrás: MTI
———————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Minden jog fenntartva!
Ha a cikkből idézni szeretne, vagy az adatait fel kívánja használni, kérjük, linkkel jelölje meg a forrást.
Ha az egész cikket közölni szeretné, kérjük, forduljon szerkesztőségünkhöz.