A buszos vállalkozások az utazási irodáktól mindig is számíthattak megrendelésekre. Idén viszont csak feleannyi utazásszervező regisztrált, mint tavaly. Milyen hatása lesz a buszos vállalkozásokra az, hogy az utazási irodák felét eltüntette a járvány?
Tavalyhoz képest feleannyi utazásszervező cég tudta felmutatni a működéséhez előírt vagyoni biztosítékot. Így lényegében felére csökkent az utazásszervezők száma Magyarországon.
A jogszabály szerint csak az végezhet utazásszervezési tevékenységet, aki igazolni tudja a vagyoni biztosítékának meglétét. Ez az a pénz, amelyből az iroda csődje esetén kártalanítani tudják a pórul járt utasokat. (Ezen felül még különbiztosítást is kell kötniük a hazaszállítás költségeire.)
A vagyoni biztosíték az árbevétellel arányos. Csakhogy a kiszámításánál az aktuális évre tervezett és a két azt megelőző évben elért árbevétel közül a legmagasabbat kell figyelembe venni. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy mindenkinél a járvány előtti utolsó „békeév”, a 2019-es év árbevétele lett a számítás alapja. A vagyoni biztosíték a nettó árbevétel 3, 12 vagy 20 %-a aszerint, hogy belföldön vagy külföldön szervezik az útjaikat és vannak-e köztük repülőutak.
A kormány annyit tompított az utazásszervezők „nagy puffanásán”, hogy a törvény szerinti összegnek csak a felét kérte letenni. De még így is siralmas eredmény született: tavaly november 15-re mindössze 277 cég tudta igazolni a 2021-es vagyoni biztosítékát, szemben a korábbi évek 500 körüli számával. Sok cég döntött úgy, hogy a jobb időkig szünetelteti a tevékenységét, vagy legalábbis az utazásszervezés helyett átnyergel a biztosítékot nem igénylő utazásközvetítői szegmensbe. (Az utazásközvetítő nem szervez saját utazási csomagokat, csupán közvetíti, eladja más cégek szolgáltatásait.)
Az adatokból legalábbis az látszik, hogy komoly átrendeződés volt a piacon. Ha az utazásszervezőket és az utazásközvetítőket együtt nézzük, akkor úgy tűnik, hogy szinte nem változott semmi. 2021-re 950 utazási vállalkozás jelentkezett be. Ez nagyjából annyi, mint a sokévi átlag, a működő magyar utazási vállalkozások száma gyakorlatilag 2018 óta nem mozdul el ezer környékéről. Az arányok viszont nagyon is megváltoztak: kevesebb lett a szervező és jóval több a közvetítő.
Mindez nem zárja ki azt, hogy az utazásszervezők a helyzet javulása esetén ne térhetnének vissza az eredeti működési területükre. Az utazásszervezők regisztrációja nem egy időigényes folyamat. Ha azt látják, hogy megéri, van kereslet, regisztrálnak majd. Erre enged következtetni az a tény is, hogy a kormányhivatal nyilvántartása szerint május 5-én már 14-gyel több engedéllyel rendelkező utazásszervező volt, mint januárban, összesen 291. De ez még köszönőviszonyban sincs a korábbi évek 500 fölötti számával.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Utazásszervezők vagyoni biztosítéka
A vagyoni biztosíték összegét a nettó árbevételhez kötik, és minél összetettebb szolgáltatást kínál egy cég, annál magasabb a vagyoni biztosíték aránya:
– ha egy iroda belföldön utaztat, akkor a bevételének 3 százaléka, de legalább 500 ezer forint
-ha az iroda külföldön is utaztat, akkor bevételének 12 százaléka, de legalább 5 millió forint.
– ha a szállítást is az iroda intézi, akkor a bevétel 12 százaléka, de legalább 7 millió forint.
– ha a szállítást is az iroda intézi és az utazás charterjáratokkal történik, illetve a bevétele legalább 25 százalékát garantált, nem lemondható szerződések adják, akkor az árbevétel 20 százaléka, de legalább 50 millió forintot.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Mit éreznek ebből a buszosok?
Mindezt a buszos cégek még nem nagyon érzik és érezhetik, hiszen a mostani helyzet sokkal inkább a Covid számlájára írható, mint a kevesebb utazásszervező cégre. De az általunk megkérdezett 12 buszos vállalkozás közül szinte mindenki megemlítette, hogy 2019-ig igencsak sok megbízást kaptak az utazási irodáktól. A járvány ezt az együttműködést derékba törte. Tavaly már drasztikusan, a korábbi 5-10 %-ára estek vissza az utazási irodás megkeresések. A legtöbb vállalkozás 2020-ban már csupán egy-két irodával tartott kapcsolatot, de számottevő utazási irodás megrendelés már tavaly sem volt. Ezt mutatja az is, hogy csupán újságunk kérdésére tűnt fel több kollégánknak, hogy a tavaly még élő utazási irodás kapcsolatuk nem mind, sőt, akár egyik sem jelentkezett az idén.
Mi vár a buszosokra?
Olvasóink egy része kimondottan borúlátó, nem hisz abban, hogy idén bármi jó is történhet. Legfeljebb a jövő év közepére tudnak elképzelni némi fellendülést. Különösen igaz ez a kínai, japán, amerikai turistákra szakosodott, luxus buszokat lízingelő cégekre. Igaz, ők eddig sem a magyar, hanem külföldi utazási irodákkal álltak kapcsolatban.
A többség most várja a fejleményeket. Szerintük június végére fog majd látszani, hogy mi is vár a buszosokra. Azt remélik, hogy az emberek, ha a nyaralásuk lesz a tét, valószínűleg beoltatják magukat. A sok védett pedig egyenes út lehet a további lazításokhoz. Ez pedig belföldi (és talán külföldi) utakat is jelent a buszosok számára.
Forrás: 213/1996. Korm. rendelet
———————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Rés a pajzson
Sajnos az utazásszervezői piacnak van egy szürke vagy fekete része, ahol rögtön megjelennek az ügyeskedő „vállalkozók”. A keleti országrészben dolgozó kollégák hívták fel figyelmünket az egyéni „utazásszervezők” jelenségére. Közülük jó néhányan regisztráció és engedély nélkül tevékenykednek, havonta egy-két utazást szerveznek, jellemzően erdélyi vagy felvidéki úticéllal. Soknak még busza sincs, vagy csak egy 9 fős kisbusza. Megkörnyékezik a buszos vállalkozókat, és aki beugrik, az már viszi is a jelentkezőket „pénz a zsebbe” alapon. Ezek a gyanútlan buszos kollégák valószínűleg nem gondolnak bele, hogy a megbízással együtt a felelősség is rájuk szakadhat. Ha ugyanis probléma adódna az utazással, az „utazásszervező” valószínűleg rögtön elpárolog majd, és marad, meg persze fizethet az utasoknak a buszos…
———————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Őri András
Minden jog fenntartva!
Ha a cikkből idézni szeretne, vagy az adatait fel kívánja használni, kérjük, linkkel jelölje meg a forrást.
Ha az egész cikket közölni szeretné, kérjük, forduljon szerkesztőségünkhöz.