Fájó veszteség, ha a teljesített szolgáltatás ellenére a partner nem fizeti ki a számlánkat. Tetézi a bajt, hogy az áfát a be nem érkező összeg után is be kell fizetni. Így nemcsak nem jutunk a pénzünkhöz, de még mi fizetünk. Néhány éve van arra lehetőség, hogy a végleg behajthatatlanná váló követelések áfáját visszakérjük az adóhatóságtól. Nem egyszerű a folyamat, de sikerülhet visszaszerezni a befizetett adót.
Van néhány rendezetlen számlám, némelyik még 2014 körüli szállításból keletkezett. A számlákat kifizetni már nem fogják, az adós cég tönkrement. Ha már az ellenértékről le kell mondanom, szeretném legalább a feleslegesen kifizetett adót visszakapni. Van erre lehetőségem?
A probléma gyökere, hogy az áfafizetés nem pénzforgalmi szemléletű. Az adót nem akkor kell megfizetni, amikor a bevétel befolyik a számlánkra, hanem a törvény által megállapított teljesítési időpontban. Egy augusztusi teljesítésű számla után szeptemberben be kell fizetni az áfát, miközben a számla fizetési határideje esetleg csak októberben jár majd le. Amikor a bevétel után áfát fizetünk, még nem tudjuk, hogy az a bevétel meg fog-e egyáltalán érkezni.
Az adóhatóság régebben teljesen elzárkózott attól, hogy a be nem hajtható követelések áfáját visszautalja. Ebből a kérdésből Magyarországnak az Európai Unióval is volt vitája, mert az eljárás ellentétes volt az uniós adózási irányelvekkel. Így néhány évvel ezelőtt lazítottak a szabályozáson. Igaz, elég szűk körben, de 2020 óta lehetőség van arra, hogy a behajthatatlanná vált követelések adóját visszakérhessük. A folyamat nem egyszerű, de van esély a megvalósítására.
Mit nevezünk be nem hajtható követelésnek?
A rossz hír az, hogy nem lesz minden olyan követelés behajthatatlan, aminek nem folyik be az ellenértéke. Az áfa szempontjából be nem hajtható követelésnek nagyon szigorú feltételei vannak, csak ezek teljesülése esetén lehet szó a visszaigénylésről. Az áfatörvény szerint csak az alábbi indokok alapján minősíthetjük az összeget behajthatatlannak:
- az adóssal szemben végrehajtás zajlik, de erre a követelésre nincs fedezet, vagy a talált fedezet azt csak részben fedezi
- a követelést csődeljárás, felszámolási eljárás során egy egyezségi megállapodás keretében már elengedtük
- az adós ellen felszámolás zajlik már legalább 2 éve, és a felszámoló írásos nyilatkozata alapján nincs fedezet erre a követelésre
- a felszámolás befejeződik, de a követelésre a vagyonfelosztási javaslat szerint nincs fedezet
- a követelés magánszeméllyel szemben áll fenn, akit viszont egy bíróság adósságrendezési eljárás során mentesített a fennálló adósságainak a kifizetése alól.
Láthatjuk, hogy kizárólag olyan esetek kerülhetnek ebbe a körbe, amikor végrehajtás, bírósági eljárás vagy felszámolás során mondják ki hivatalos jegyzőkönyvek és megállapodások, hogy a tartozást az adós nem tudja megfizetni.
Bizonyítani kell, hogy mindent megtettünk a behajtásért
Ha a követelésünk ebbe a körbe tartozik, még akkor sincs egyszerű dolgunk. A NAV előtt minden létező eszközzel bizonyítanunk kell azt is, hogy annak idején mindent megtettünk ennek a követelésnek a behajtása érdekében.
Az első feltétel, hogy annak a ki nem fizetett szolgáltatásnak, aminek az áfáját szeretnénk visszakapni, már több mint egy évvel ezelőttinek kell lennie. Egy év után írhatjuk csak le be nem hajtható követelésként az összeget. Ha ez az idő eltelt, akkor a nem fizető partnert értesítenünk kell arról, hogy le akarjuk írni ezt a követelést. Az értesítésben fel kell tüntetnünk
- a behajthatatlanná minősítés okát,
- az eredeti számla sorszámát, összegét
- az összegből a be nem hajthatóvá vált követelés nagyságát
- valamint nyilatkoznunk kell arról, hogy az így behajthatatlanná minősített követeléssel csökkenteni akarjuk az adóalapunkat.
Ezt az értesítést tehát el kell küldeni a nem fizető partnernek, ezzel egyidejűleg a NAV-ot is értesíteni kell az eljárásról. A NAV-nál egy önellenőrzés keretében indítjuk el az eljárást. Gyakorlatilag az érintett időszaknak az adóalapját kell csökkentenünk. Az önellenőrzés megindításával el kell küldenünk az értesítésben is szereplő adatokat, meg kell indokolni, hogy mire alapozzuk a behajthatatlanná minősítést.
Számíthatunk arra is, hogy a NAV adóellenőrzést indít az ügyben. Első lépésként azt fogják megvizsgálni, hogy a partner igazolható módon megkapta-e az értesítésünket, s az megfelel-e az előírt követelményeknek.
Milyen régi követelést tudunk átminősíteni?
Az elévülési időn belül tudjuk behajthatatlanná minősíteni a követelést, és módosítani az áfabevallás adóalapját. Az elévülési idő ebben az esetben az adó megfizetésének idejét követő ötödik év vége. Ha tehát havi áfabevallók vagyunk, akkor a 2019-es számlák évülnek el 2024 végéig.
Az uniós szabályokkal kapcsolatos vita miatt azonban van itt még egy kiskapu. Amikor a visszaigénylésnek ezeket a szabályait a NAV kénytelen volt bevezetni, akkor visszamenőleg megállapították egy határidőt, amire még alkalmazni lehet az új előírásokat. Ez 2015. december 31. Tehát ha a követelés az általános szabályok alapján már elévült, de a ki nem fizetett szolgáltatás teljesítésének az időpontja 2015. december 31. utánra esik, akkor azt még vissza lehet igényelni. Ennek az a feltétele, hogy a behajthatatlanná minősítés alapjául szolgáló esemény egy éven belül történt. Azaz például 2016 óta van egy be nem hajtható követelésünk, amit a partner nem volt hajlandó kifizetni. Pár éve elindult a cég felszámolása, s 2024 elején meg is kaptuk a felszámolótól az igazolást, hogy nincs fedezet a tartozás kifizetésére. Ez a körülmény alapozza meg, hogy elindíthassuk a 2016-os adóalap korrekcióját és hozzájuthassunk az évekkel ezelőtt befizetett áfához.
Ahogy írtuk: az eljárás nehézkes és bonyolult, de van esély arra, hogy hozzájussunk valamennyihez a feleslegesen kifizetett pénzünkből. Önmagában az viszont nem elegendő indok, hogy az adósunkká vált céget megszüntették. A NAV csak az említett feltételek esetén fogadja el az adóalap utólagos csökkentését.
Nagy Csaba
Minden jog fenntartva!
Ha a cikkből idézni szeretne, vagy az adatait fel kívánja használni, kérjük, linkkel jelölje meg a forrást.
Ha az egész cikket közölni szeretné, kérjük, forduljon szerkesztőségünkhöz.