Kedves Olvasók!
Az alábbi térképen összegyűjtöttük az Európában érvényben lévő téli gumira vonatkozó szabályokat.
Mitől téli a téli gumi?
Az Európai Unió egyértelműen meghatározza a téli gumi fogalmát. Eszerint „a téli gumi olyan gumi, melynek a profilját, vagy felületének anyagát elsősorban téli körülmények közti autózáshoz fejlesztették ki, és amellyel havas utakon jobb menettulajdonságok érhetőek el.”
A gyártók 3 féle téli gumiabroncsot forgalmaznak, ezek jelölését az abroncs oldalán találjuk:
- M+S jelölés: (Mud & Snow, azaz sár és hó) ezek a gumik nedves, sáros utakra készültek, de megállják a helyüket téli útviszonyok közepette is. Valódi téli guminak akkor számít, ha a három csúcsú hegyben látható hópehely lenyomat is rajta van. De a legtöbb országban elfogadják a hópehely nélküli M+S jelölésű gumikat is téli guminak. Nem árt tudni, hogy ezeket a gumikat csak a gyártóik tesztelték, független szervezetek nem.
- 3PMSF: jelölése egy három csúcsú hegyben található hópehely (Alpesi szimbólum), innen is kapta a nevét: three-peak mountain snowflake (háromcsúcsú hegy hópehely). Jelentése: téli gumi. Ezt a jelölést csak azoknál a gumiknál szabad alkalmazni, amelyek megfelelnek az ENSZ szabályzat szerinti szigorú tapadási értékeknek, és ezt a megfelelést független vizsgálatok is igazolják.
- 4S vagy AW: négyévszakos gumi.
Az előbbieken kívül néhány országban a terepgumit is használhatjuk télies körülmények között. A terepgumi jelölése POR (Professional Off-Road).
Fontos! Ahol azt írtuk, hogy a téli gumira “nincs általános szabályozás”, az időjárási viszonyok miatt ott is elrendelhetik akár országosan, akár regionálisan a téli gumi vagy más téli felszerelés használatát.
A következő linken nagy méretben is elérhető térképünk.
Minden jog fenntartva!
Ha a cikkből idézni szeretne, vagy az adatait fel kívánja használni, kérjük, linkkel jelölje meg a forrást.
Ha az egész cikket közölni szeretné, kérjük, forduljon szerkesztőségünkhöz.